REKLAMA
<powrót zakladka

 

Dzieje się w Bibliotece Miejskiej

 

Biblioteka Miejska w Luboniu,

ul. Żabikowska 42, tel. 61-813-09-72

zaprasza i informuje:

zapraszamy na naszą stronę internetową: www.biblub.com oraz www.facebook.com/Biblioteka-Miejska-w-Luboniu

 

17 lutego 2017 r.

godz. 10.00 - Lekcje biblioteczne dla szkół;

godz. 12.00 - Cały Luboń czyta dzieciom - najmłodszych słuchaczy zapraszamy do wysłuchania najpiękniejszych bajek.

18 lutego 2017 r.

godz. 12.00 - Dziecięcy Klub Filmowy. Wstęp 5 zł.

20 lutego 2017 r.

godz. 17.00 - Kino KAMERA. Zapraszamy na projekcje nowości filmowych w kameralnej atmosferze. Wstęp 5 zł.

21 lutego 2017 r.

godz. 17.00 Lokalny Klub Kodowania – warsztaty. Wstęp wolny.

22 lutego 2017 r.

godz. 12.00 - Wykład w ramach bibliotecznej sekcji ULTW poprowadzi Wanda Suleja-Kot - Piosenki biesiadne c.d.

22 lutego 2017 r.

godz. 17.00 - Teatrzyk dla dzieci - „Wilk i zając”. Wstęp 5 zł.

23 lutego 2017 r.

godz. 10.00 - Spotkanie autorskie z Michałem Filipiakiem.

23 lutego 2017 r.

godz. 17.00 - Warsztaty fotograficzne. Wstęp wolny.

25 lutego 2017 r.

godz. 12.00 - Mały naukowiec Wstęp 5 zł.

27 lutego 2017 r.

godz. 17.00 - Kino KAMERA. Zapraszamy na projekcje nowości filmowych w kameralnej atmosferze. Wstęp 5 zł.

28 lutego 2017 r.

godz. 17.00 - Spotkanie z lekarzami.

1 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Wykład w ramach bibliotecznej sekcji ULTW poprowadzi Joanna Humerczyk - Obchody Roku Josepha Conrada.

godz. 17.00 - Podróże z pasją. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o niezwykłych wyprawach. Wstęp wolny.

2 marca 2017 r.

godz. 17.00 - Warsztaty fotograficzne. Wstęp wolny.

3 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Cały Luboń czyta dzieciom - najmłodszych słuchaczy zapraszamy do wysłuchania najpiękniejszych bajek.

4 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Sobotni koncert dla dzieci. Wstęp 5 zł.

6 marca 2017 r.

godz. 17.00 - Kino KAMERA. Zapraszamy na projekcje nowości filmowych w kameralnej atmosferze. Wstęp 5 zł.

7 marca 2017 r.

godz. 17.00 - Wykład dr Doroty Molińskiej „Wokół architektury. Puszczykowo jako Miasto-Ogród”. Wstęp 5 zł.

8 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Wykład w ramach bibliotecznej sekcji ULTW poprowadzi Wanda Suleja-Kot - Piosenki filmowe;

godz. 17.00 - Kabaret 20-lecia międzywojennego. Mirosław Kowalczyk. Humor i piosenka z tamtych lat. Piosenki, skecze, monologi i dowcipy przedwojennej Warszawy i Lwowa. Wstęp wolny.

godz. 17.00 - 18.30 - Comiesięczny dyżur pedagogiczny z pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Luboniu Anną Kurelską.

9 marca 2017 r.

godz. 10.00 - Zajęcia z elementami biblioterapii - Wyprawa w świat wartości - koleżeństwo.

godz. 17.00 - Warsztaty fotograficzne. Wstęp wolny.

11 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Sobotni teatrzyk dla dzieci. Wstęp 5 zł.

13 marca 2017 r. godz. 17.00 - Kino KAMERA. Zapraszamy na projekcje nowości filmowych w kameralnej atmosferze. Wstęp 5 zł.

14 marca 2017 r.

godz. 14.00 - Spotkanie Klubu Promyk.

godz. 17.00 - Wystawa połączona z kiermaszem rękodzielnictwa - „Wielkanocne Fanaberie”.

15 marca 2017 r.

godz. 12.00 - Wykład w ramach bibliotecznej sekcji ULTW poprowadzi Jakub Bielawski - Obchody Roku Józefa Piłsudskiego.

16 marca 2017 r.

godz. 10.00 - Zajęcia dla przedszkolaków;

godz. 17.00 - Warsztaty fotograficzne. Wstęp wolny.

17 marca 2017 r.

godz. 10.00 - Lekcje biblioteczne dla szkół;

godz. 17.00 - Salon poetycko-muzyczny Biblioteki Miejskiej w Luboniu - Kalina Izabella Zioła - Wierszem opowiem Ci miłość. Wstęp 5 zł.

 

Za nami:

 

Jasełka Promyk

10 stycznia w Galerii na Regale po raz kolejny spotkali się członkowie Klubu „Promyk”. Niespodzianką dla nich była wizyta Pani Katarzyny Królikiewicz i dzieci z kl. IIIb Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Przepiękne przedstawienie jasełek dostarczyło wiele wzruszeń i przywołało świąteczną atmosferę.

 

Piosenki biesiadne

 

11 stycznia w Bibliotece Miejskiej w Galerii na Regale odbyło się spotkanie uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które poprowadziła Pani Wanda Suleja – Kot.  Tematem przewodnim środowej audycji muzyczno-teatralnej były piosenki biesiadne. Pani Wanda wprowadziła uczestników spotkania w arkana muzyki i literatury biesiadnej, a Pani Barbara Przybylska poprowadziła spotkanie wystawiając wraz z uczestnikami kabaretu Humoreska krótki, zabawny spektakl muzyczny. Na koniec Pani Barbara zaprosiła wszystkich chętnych do śpiewów i tańca przy rytmach muzyki biesiadnej. To było niezapomniane spotkanie.

Dziękujemy :)

 

Teatrzyk "O pchle co manier nie miała"

 

11 stycznia - tym razem Galeria na Regale gościła Teatr "TAK", który swoją niesamowitą ekspresją zachwycił nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Pełna humoru opowieść o pchle co manier nie miała z elementami języka angielskiego sprawiła, że dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również nauczyły się nowych angielskich słówek .

 

Mądre bajki

 

12 stycznia w Galerii na Regale odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Panią Krystyną Marczak pt. "Mądre bajki". Pani Krystyna opowiadała o tym skąd biorą się mądre bajki, czytała również fragmenty swoich książeczek, rozmawiała z dziećmi zadając im przy tym pytania, dzięki którym trwała ożywiona dyskusja. Zorganizowała dla nich także niespodziankę w formie konkursu, w którym dzieci mogły wygrać książkę pt. "Motyl". Mamy nadzieję, że autorka mądrych bajek odwiedzi jeszcze Bibliotekę z nowymi propozycjami :)

Dziękujemy!

 

Cały Luboń Czyta Dzieciom

 

Tym razem 13 stycznia w ramach cyklu spotkań pt. „Cały Luboń Czyta Dzieciom” bajki młodym słuchaczom z przedszkoli „Weseli Sportowcy” i „Tęczowa Kraina” czytała Pani Hanna Wabiszewska. Dzieci wysłuchały opowiadań o Mamie Mu - bardzo energicznej i ciekawej wszystkiego krowie oraz o Kubie i Bubie, bliźniakach, którzy trafili do szpitala, zdradzali jego sekrety i opowiadali, o prawach dziecka - pacjenta. Wysłuchane opowieści z pewnością pomogą dzieciom nabrać większej śmiałości w poznawaniu świata i zmniejszą lęk przed nieznanym.

 

Teatrzyk dla dzieci - „Jaś i Małgosia”

 

Dnia 14 stycznia odbył się kolejny spektakl dla dzieci w ramach "Rodzinnych Sobót". Tym razem za pomocą magii teatru, zostaliśmy przeniesieni w świat baśni o "Jasiu i Małgosi". Rodzeństwo zabrało młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryli smakowitą chatkę z pierników i jej przebiegłą właścicielkę – Babę Jagę, w której zasadzkę wpadają. Na szczęście historia ta kończy się szczęśliwie i sprawiedliwie. Pokazuje dzieciom jak niewinność i dobro wygrywa ze złem i jest nagradzane. Baśniowy świat jest obrazem czyhających niebezpieczeństw oraz ma przekład na kształtowanie się charakterów. Odwaga, zaradność i pomysłowość Jasia i Małgosi dodają dzieciom otuchy i wiary we własne siły, a przykład kuszącego domku ze słodkich pierników, który okazał się pułapką, uczy ostrożności.

 

Podróże z pasją

 

17 stycznia 2017 r. w Galerii na Regale w ramach cyklu Podróże z pasją naszymi gośćmi byli Państwo Mirosława i Tadeusz Urban, a gościem specjalnym - chihuahua o wdzięcznym imieniu Jędza. Razem przenieśliśmy się do Peru. Prezentacja zdjęć oraz opowieści o podróży przybliżyły nam ten odległy, wspaniały kraj. Zainteresowanie wzbudziły m. in. historie dotyczące słynnego miasta Inków - Machu Picchu, ale też płaskowyżu Nazca - pokrytego liniami tworzącymi rośliny, zwierzęta, wzory geometryczne i szeregi prostych czy starych grobowców. Zachwyt towarzyszył także podczas oglądania przywiezionych pamiątek.

Już wkrótce zapraszamy w kolejną podróż - do Meksyku.

 

Pokoleniowe śpiewanie kolęd i pastorałek

18 stycznia  w Bibliotece Miejskiej w Luboniu rozchodziły się dźwięki pięknych kolęd w wykonaniu oddziału  przedszkolnego przy szkole podstawowej nr 3 w Luboniu pod opieką Pani Justyny Gazdy, uczennic ze szkoły podstawowej nr 2 w Luboniu pod patronatem Pana Radosława Jastaka oraz młodzieży i  członków zespołu „Lubonianie” pod opieką organizatora i pomysłodawcy tego spotkania Pana Wojciecha Wicenciaka. Muzyka połączyła pokolenia, śpiew, dźwięk gitar, keybordu, pianina oraz śnieg za oknem to tylko niektóre z atrakcji dzięki którym mogliśmy przez krótka chwilę zatopić się w świątecznej atmosferze, za którą wszyscy tak bardzo tęsknimy przez cały rok. To był niezapomniany wieczór!

Dziecięcy Klub Filmowy

 

21 stycznia odbył się pierwszy pokaz filmowy w ramach "Dziecięcego Klubu Filmowego". Cykl spotkań na białym ekranie rozpoczęliśmy od projekcji "Zwierzogrodu". Jest to film, w którym spotykamy się z ogromną siłą marzeń i wyjątkową przyjaźnią między uroczym Królikiem i cwanym Lisem. Disneyowską produkcję będzie można wypożyczać w czytelni, do czego gorąco zachęcamy!

 

Spotkanie z Janem Grzegorczykiem

24 stycznia gościem Galerii na Regale był Jan Grzegorczyk - pisarz, tłumacz, przyjaciel ojca Jana Góry, Romana Brandstaettera. Autor książek o przypadkach księdza Grosera: Jezus z Judenfeldu, Adieu, Trufle, Cudze pole i najnowsza Perła, powieści Chaszcze, Puszczyk. Człowiek o wspaniałej osobowości, ze swadą opowiadał zgromadzonej publiczności o swoich powieściach i spotkaniach ze wspomnianymi wyżej przyjaciółmi, a także ks. Janem Twardowskim Opowieści były bogato ilustrowane zdjęciami i filmami, wzbudzały niejednokrotnie wiele radości i śmiechu. Niezwykłe spotkanie zakończył odśpiewaniem dwóch rosyjskich pieśni w oryginale akompaniując sobie na gitarze, co nagrodzone zostało długimi brawami. Zachęcamy do lektury - ww. książki Jana Grzegorczyka dostępne są w wypożyczalni dla dorosłych naszej biblioteki!

 

Dobrze pomyśl, pięknie napisz, piórkiem i literą przez wieki”

25 stycznia Pani Anna Przybylska poprowadziła wykład pt. „Dobrze pomyśl, pięknie napisz, piórkiem i literą przez wieki”, na którym opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem, przytaczała także historie innych ludzi, które usłyszała zagłębiając się w tematykę sztuki kaligrafii. Mówiła o pisaniu listów, o sztuce kaligrafii jako takiej oraz o technice pisania i tworzenia pięknych kształtów. Zdradziła jak ćwiczyć rękę piórkiem, aby zdobyć mistrzowską sprawność. Uczestnicy mogli również zobaczyć przykładowe prace kaligraficzne.

Już w lutym bieżącego roku odbędą sie pierwsze zajęcia z kaligrafii. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w warsztatach zaplanowanych na poniedziałek od godz. 17.00 do 19.00 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. Ilość miejsc ograniczona. W sprawie zapisów prosimy o kontakt z Galerią na Regale: tel. 61 813 09 72 oraz e-mail: galeria@biblub.com

  

Nie wszystko bajka… o wszystkim, co wiemy i czego nie wiemy o dziejach ziemi lubońskiej”.

 

25 stycznia w Galerii na Regale odbyło się ostatnie w tym semestrze spotkanie z dr Izabellą Szczepaniak.  Pani Iza poprowadziła ciekawy wykład pt. "Rozkwitły pąki białych róż". Uczestnicy mogli dowiedzieć się o znaczeniu i historii białej róży, posłuchać tytułowej piosenki mówiącej o tym jak to młoda dziewczyna rozpacza po utracie swego ukochanego. Podczas prelekcji wyświetlane były zdjęcia, które mogły przybliżyć słuchaczom temat wykładu. Na koniec jeden z uczestników przeczytał fragment listu z prywatnych zbiorów podsumowując tym samym całe spotkanie.

 

Dzień babci i dziadka w bibliotece

Chociaż Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest w Polsce 21 i 22 stycznia to uczniowie klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu pod kierunkiem pani Katarzyny Królikiewicz w późniejszym terminie uhonorowały wszystkich lubońskich dziadków występując w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. W swoich wierszach i piosenkach dzieci wyraziły wdzięczność za to jak wiele zawdzięczają ukochanym dziadkom, zapewniły też, że zawsze są chętne do pomocy. Oprócz wierszy i piosenek dziadkowie usłyszeli utwory muzyczne wykonane na flecie i obejrzeli nowoczesny taniec w wykonaniu młodych aktorów. Na zakończenie dziadkowie otrzymali tulipany własnoręcznie zrobione przez „wnuki”. Swoim przedstawieniem dzieci sprawiły wielką radość i dostarczyły wielu wzruszeń przybyłym gościom.

 

Wernisaż

 

27 stycznia w Galerii na Regale miał miejsce wernisaż „Dziewczyna z książką i malarska przygoda z jabłkiem”. Swoje prace prezentowali uczestnicy zajęć plastycznych lubońskiego Ośrodka Kultury, rozwijający swoją pasję pod opieką artysty plastyka Dariusza Głowackiego. Wystawa jest doskonałą okazją do zaprezentowania prac szerokiej publiczności.

 

IBUK Libra oraz NASBI/OSBI

 

Jeśli jesteś fanem książek w formie elektronicznej zachęcamy do korzystania z platform IBUK Libra oraz NASBI/OSBI! Zapraszamy do Biblioteki Miejskiej po PIN, który umożliwi rejestrację.

 

SMS

Osoby chętne do otrzymywania wiadomości dotyczących wydarzeń w Bibliotece zachęcamy do wypełnienia nowego formularza zgłoszeniowego. Formularze rejestracyjne dostępne są w Bibliotece Miejskiej w Luboniu oraz na stronie www. biblub.com.

 

Info. i foto. Bibliotek Miejska /Bogna Szałamacha/

                                                                                    <powrót zakladka